Beret – gorący trend na 2021!

wpis w: Bez kategorii | 0

O trendach na wiosnę już rozmawialiśmy sobie w poprzednich postach KLIK. Na moim Facebooku oraz Instagramie KLIK! codziennie zarzucam Was kolejnymi TOP TRENDAMI . Dzisiaj jednak wybiegniemy nieco w przód i porozmawiamy o tym co będzie modne jesienią i zimą 2021!
Do łask wracają BERETY! Symbol zarówno artystów jak i wojska. Beret był noszony przez tak różnych członków społeczeństwa jak słynni malarze pokroju Pablo Picasso, żołnierze, pasterze czy aktorki takie jak Brigitte Bardot czy Greta Garbo. Chociaż beret kojarzy się z Francja to francuzi nie przypisują sobie tego wynalazku jako ich zasługi. Legenda głosi, że już sam Noe był wynalazcą tego nakrycia głowy. Podobno kiedy podróżował Arką pewnego dnia spadł deszcz. Kawałek wełny owczej, który leżał mocno podeptany na podłodze przemienił się w filc. Aby uchronić się przed deszczem Noe podniósł go i nałożył sobie na głowę. Historia całkiem miła dla ucha ale czy aby na pewno możliwa?
Bardziej popularna wersja prosto z XVII w tyczy się francuskich pasterzy. Zauważyli oni, że wełna owcza dobrze chroni owce przed słońcem, deszczem czy wiatrem. Na początku wykorzystywali wełnę do wypychania butów aby stopy zachowały suchość i ciepło. Zupełnym przypadkiem odkryli, że ugniatanie wełny formuje ją w filc. W XIX wieku rozpoczęła się prawdziwa produkcja beretów. Pojawiła się także dobrze znana nam “antenka” czyli nie co innego jak zakończenie włókien wełny. Berety stawały się coraz bardziej popularne a na świecie pojawiało się coraz więcej fabryk. Kiedy industrializacja postępowała i było większe zapotrzebowanie na siłę roboczą w fabrykach, beret został uznany za symbol robotników. W tym samym czasie paryscy artyści zaczęli nosić to nakrycie głowy jako ich znak rozpoznawczy! W tych samych czasach żółnierze zaczęli dumnie prezentować się w wojskowych beretach.
Podczas I wojny światowej, brytyjski generał odpowiedzialny za nowo utworzony pułk czołgów, szukał nakrycia głowy, które nie będzie spadało żołnierzom, kiedy przechodzą oni przez wąski właz czołgu. Od tej pory beret jako wojskowe nakrycie głowy stało się bardzo popularne. Było to przede wszystkim nakrycie męskie, jednak w latach 20./30. XX wieku nastąpił jeden z większych przełomów w modzie. To wszystko za sprawą Coco Chanel, która nie tylko kobiety rozebrała z gorsetów i ubrała je w spodnie . To właśnie jej zawdzięczamy modę na berety również dla kobiet. Greta Garbo czy Brigitte Bardot to tylko kropla w morzu znanych osobistości, które w tamtym czasie kochały się w beretach i często po nie sięgały.

Nie ma jednej, uniwersalnej zasady – jak beret powinno się nosić. Jest tak skonstruowany aby każdy z nas mógł się bawić i układać go tak jak mu pasuje! Ja najbardziej lubię nosić go na czubku głowy, zaciągnięty nieco do tyłu. W dzisiejszej stylizacji postanowiłam połączyć go z krwisto czerwonym wełnianym płaszczem oraz ciężkimi botkami w stylu Combat Boots ( buty taktyczne). To kolejny gorący trend, który już od zeszłego sezonu przywędrował z nami do obecnego. Sukienka z białym kołnierzykiem to inspiracja stylem księżnej Diany prosto z lat 80.Lubiła ona nosić go do bluzek, bluz , marynarek i sukienek. Podobnie jak buty moda na kołnierzyki przywędrowała do nas już w 2020 i została na dłużej. Ostatnim akcentem stylizacji jest satynowa mini torebka mocno nawiązująca do lat 50. W dzisiejszym zestawie mamy przekrój różnych epok w dziejach mody XX wieku. Uwielbiam taką zabawę stylem, które w dość nieoczywistym zestawieniu dają spójną całość!

beret – Eva Minge
sukienka – Reserved kolekcja jesień/zima 2020/2021
płaszcz wełniany – second hand
satynowa torebka – second hand
buty – Born2be
rajstopy – Allegro.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *