Kołnierze. Czy są wciąż modne?

wpis w: Bez kategorii | 0

Czy kołnierze są wciąż modne? Kto uwielbiał je nosić? Jaka jest ich historia? Kiedy je nosić? Wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego wpisu i gwarantuje Wam kilka zaskoczeń! Po tym artykule zapragniesz nosić kołnierz.

Kołnierz – historia

Ich początek sięga XIV wieku kiedy to najczęściej wykonywane były z ciepłego futra, które grzało. Przyszywane, przypinane czy nakładane. W XVI wieku stał się szalenie popularny i przekształcił się w modną w tamtym okresie kryzę. Mocno marszczony kołnierz zapinany wokół szyi znany nam z portretów Królowej Elżbiety I. Był szalenie nie wygodny, często usztywniany drucianym stelażem nazywany prześmiewczo młyńskim kołem. Dopiero w XVII wieku razem z pojawieniem się koronek pojawiły się wykładane klapy przy dekolcie. W XX wieku kołnierze pojawiają się prawie w każdej dekadzie. Kiedy w Belle Epoque (1901-1910) noszone w towarzystwie piór i chockerów to w Latach 20./30. zauważalne w koszulach w towarzystwie tweedu i krótkiej fryzury. 60./70. obszerne kołnierze koszul w towarzystwie wełnianych kamizelek i dzwonów. I dochodzimy do lat 80. którym poświęcę nieco więcej uwagi.

Bum na kołnierz lata 80.

Lata 80. kojarzone głównie z jeansem i poduchami w oversizowych marynarkach mają jeszcze jeden trend. Kołnierz. Tak jak wspominałam wcześniej już w latach 70. były one szalenie modne. Wtedy głównie szpiczaste i długie. W latach 80. były one podobne lecz wykończone koronką lub haftem. Często noszone przez Księżną Dianę, Alexis z Dynastii czy jak dziewczyny z serialu Aniołki Charliego. Członkowie rodziny królewskiej jak i fikcyjne charaktery z ulubionych seriali tamtych czasów sprawiły, że moda na kołnierz wzrosła. Powyżej wymieniłam Wam tylko nieliczną część osób które w tamtych latach z dumą stylizowały kołnierz. Kto nosi go teraz?

Kołnierz obecnie

Kiedy myślę kołnierz myślę Gucci. Kiedy w 2015 roku Allesandro Michele objął stanowisko dyrektora kreatywnego Gucci wprowadził wiele zmian. Styl kiedyś określany mianem babcinym stał się popularny wśród influencerek i celebrytów. Obok ugly sweaters, kwadratowych okularów i pereł pojawiły się także obszerne kołnierze. Najpopularniejsi obecnie wokaliści tacy jak Harry Styles czy aktorka Emma Corin ( The Crown) z dumą stylizują kołnierze. Z pewnością kołnierz zostanie z nami na dłużej. Są one godne uwagi i powinnaś chociaż raz w życiu spróbować go nosić.

Stylizacja

W mojej stylizacji postawiłam na obszerny, zaokrąglony kołnierz w kremowym kolorze wykończony koronką. W całym zestawie przemycam akcenty wiktoriańskie jak kapelusz czy kokarda wiązaną przy szyi. Na górę narzuciłam mój dyniowy sweter który pięknie uzupełnia kolor kołnierza. Bazą stylizacji są czarne dopasowane spodnie oraz ciężkie botki a wisienką na torcie są moje okulary ze złotą ramką. O stylizowaniu okularów przeciwsłonecznych jesienią poczytasz więcej TUTAJ! Z pewnością powtórzę jeszcze nie raz taką stylizację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *