Męski garnitur – czy może być kobiecy?

wpis w: SESJA, STYLIZACJE | 0

Z okazji Dnia Kobiet wpadłam na pomysł aby napisać dla Was artykuł o modzie damskiej na przestrzeni lat oraz poruszyć temat garnituru, który wciąż dla wielu z Was jest tematem tabu do ogrania w stylizacji.

Przełomowym okresem w historii ubioru był początek dwudziestego wieku. Zanim jednak do niego przejdziemy omówimy sobie po krótce początki noszenia ubrań.

Od samego początku istnienia ludzkości, rozglądaliśmy się za czymś co będzie okrywać nasze ciało. W antycznej Grecji był to CHITON – prostokątny materiał zszyty po bokach. W starożytnym Rzymie była to tunika i narzucana na górę TOGA.
Nieco później, bo w średniowieczu ubranie zwane tuniką nadal odgrywało dużą rolę w społeczeństwie. W starożytności jak i we wczesnym średniowieczu nosiły ją zarówno kobiety jak i mężczyźni. W późniejszym okresie pojawiały się pierwsze suknie z rozkloszowanymi i zdobionymi rękawami. Mamy do czynienia z pierwszymi dopasowanymi modelami sukien podkreślających sylwetkę. Nic dziwnego, że wtedy dochodziło do wielu znaczących zmian. W końcu epoka średniowiecza trwała blisko tysiąc lat.
Nowożytność czyli koniec XV wieku aż do wieku XVIII i pojawienie się pierwszej, bardziej eleganckiej mody. Rozwój społeczeństwa, podróże oraz większe możliwości pozwalały na coraz więcej. Każdy z nas kojarzy przynajmniej jeden portret królowej Elżbiety I w obszernej sukni z ogromną kryzą pod szyją. Mężczyźni wciąż noszą tuniki lecz pod spód zaczynają zakładać spodnie, które w osiemnastym wieku są już nieodzownym elementem ich strojów. W tym okresie króluje moda francuska. Słynny obraz Marii Antoniny ukazuje bogactwa materiałów oraz zdobień tamtych czasów.

W epoce nowożytnej pojawia się także moda na gorset, który króluje w osiemnastym wieku aż do początku wieku XX. Pomiędzy mamy jeszcze do czynienia z moim ulubionym XIX wiekiem zwanym wiekiem wynalazców. Zdobienia, kokardy, falbany – dużo motywów przeszło z poprzedniego stulecia. Pojawia się także nowy trend – KRYNOLINA. Sztywna spódnica w kształcie dzwona a także TIURNIURA – sztywny element sukni nadający kształt tylnej części sylwetki. Powoli zachodzą jednak małe zmiany. Kobiety częściej sięgają po koszule, krawaty oraz muszki.

Przełomowym okresem dla Kobiet staje się wiek XX. W ciągu tylko dwóch dekad Panie zaczynają nosić spodnie. Patrząc na tysiącletnie tradycje noszenia sukien przez zarówno kobiety jak i mężczyzn szokiem kulturowym było noszenie spodni przez Panie. Stawało się to nieakceptowalne, więc wyśmiewane. Zrzucono gorsety a męski look stał się tak popularny, że światowej sławy osobistości zaczęły się tak ubierać. Jedną z prekursorek tego stylu była oczywiście Coco Chanel – która sprawiła, że kobiety chętniej zrzucały niewygodne, obszerne suknie i kapelusze na rzecz swobodnych ubrań i krótkich fryzur. Słynne zdjęcie z lat 20. XX wieku aktorki Marleny Dietrich w garniturze to jedno z najbardziej kobiecych dowodów na to, że męski garnitur od samego początku był nam przeznaczony.

Później w latach 40.50. na równi noszono rozkloszowane sukienki i spódnice ze spodniami cygaretkami. Lata 60.70.80. to kolorowe legginsy oraz początki mody na jeansy. I tak przez kolejne dekady spodnie odgrywały ogromną rolę w modzie kobiecej a wielki powrót na noszenie garniturów wrócił razem z początkiem XXI wieku i myśle, że zostanie z nami na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *