Jak wystylizować beret?

wpis w: Bez kategorii, STYLIZACJE | 0

W 2021 roku do łask wróciły BERETY i zdecydowanie zostaną z nami dłużej! W tym artykule poznasz jego krótką historię oraz dowiesz się jak je nosić!

Symbol zarówno artystów jak i wojska. Beret był noszony przez tak różnych członków społeczeństwa jak słynni malarze pokroju Pablo Picasso, żołnierze, pasterze czy aktorki takie jak Brigitte Bardot czy Greta Garbo. Chociaż beret kojarzy się z Francja to francuzi nie przypisują sobie tego wynalazku jako ich zasługi. Legenda głosi, że już sam Noe był wynalazcą tego nakrycia głowy. Podobno kiedy podróżował Arką pewnego dnia spadł deszcz. Kawałek wełny owczej, który leżał mocno podeptany na podłodze przemienił się w filc. Aby uchronić się przed deszczem Noe podniósł go i nałożył sobie na głowę. Historia całkiem miła dla ucha ale czy aby na pewno możliwa?
Bardziej popularna wersja prosto z XVII w tyczy się francuskich pasterzy. Zauważyli oni, że wełna owcza dobrze chroni owce przed słońcem, deszczem czy wiatrem. Na początku wykorzystywali wełnę do wypychania butów aby stopy zachowały suchość i ciepło. Zupełnym przypadkiem odkryli, że ugniatanie wełny formuje ją w filc. W XIX wieku rozpoczęła się prawdziwa produkcja beretów. Pojawiła się także dobrze znana nam „antenka” czyli nie co innego jak zakończenie włókien wełny. Berety stawały się coraz bardziej popularne a na świecie pojawiało się coraz więcej fabryk. Kiedy industrializacja postępowała i było większe zapotrzebowanie na siłę roboczą w fabrykach, beret został uznany za symbol robotników. W tym samym czasie paryscy artyści zaczęli nosić to nakrycie głowy jako ich znak rozpoznawczy! W tych samych czasach żółnierze zaczęli dumnie prezentować się w wojskowych beretach.
Podczas I wojny światowej, brytyjski generał odpowiedzialny za nowo utworzony pułk czołgów, szukał nakrycia głowy, które nie będzie spadało żołnierzom, kiedy przechodzą oni przez wąski właz czołgu. Od tej pory beret jako wojskowe nakrycie głowy stało się bardzo popularne. Było to przede wszystkim nakrycie męskie, jednak w latach 20./30. XX wieku nastąpił jeden z większych przełomów w modzie. To wszystko za sprawą Coco Chanel, która nie tylko kobiety rozebrała z gorsetów i ubrała je w spodnie . To właśnie jej zawdzięczamy modę na berety również dla kobiet. Greta Garbo czy Brigitte Bardot to tylko kropla w morzu znanych osobistości, które w tamtym czasie kochały się w beretach i często po nie sięgały.

Nie ma jednej, uniwersalnej zasady – jak beret powinno się nosić. Jest tak skonstruowany aby każdy z nas mógł się bawić i układać go tak jak mu pasuje! Ja najbardziej lubię nosić go na czubku głowy, zaciągnięty nieco do tyłu. Możesz połączyć go w stylu paryskim z białą koszulą i dopasowanymi spodniami lub beżowym trenczem oraz longsleevem w paski. Następny pomysł to zestawienie go z oversizowym swetrem lub sukienką i swetrowym kardiganem jak w poście TUTAJ!

Nosisz beret? Jeśli tak to w jakim wydaniu a jeśli nie to ZRÓB TO KONIECZNIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *