Ogrodniczki – z czym je nosić?

wpis w: Bez kategorii | 0

Skąd się wzięły ogrodniczki? Kto uwielbiał je nosić? Z czym je zestawiać i jak dobrać odpowiedni rozmiar do naszej sylwetki? Sama niedawno szukałam odpowiedzi na te pytania i dziś chce się nimi razem z Wami podzielić <3

Ogrodniczki historia

Jak się pewnie domyślacie ogrodniczki pierwotnie traktowane były jako odzież robocza. Ich początek sięga końca XIX
i pierwszej połowy XX wieku a za stworzenie ich miała odpowiadać francuska rodzina Lafont, którzy już w połowie XIX wieku uszyli je jako strój roboczy. Miały one ułatwić pracownikom przechowywanie narzędzi w dużej kieszeni umieszczonej w klapie na piersi. Kombinezon tego rodzaju został opatentowany już w 1896 przez Lafontów, którzy zajęli się produkcją odzieży roboczej na wielką skalę.
Ich popularność wzrosła na początku XX wieku a w 1936 miały swoją premierę na dużym ekranie, gdzie w filmie Dzisiejsze Czasy miał je na sobie sam Charlie Chaplin. Jak od tamtego czasu wyglądała ich droga?

Ogrodniczki w pop kulturze

Tak jak wspomniałam wyżej ogrodniczki miały swoją premierę w filmie z Charlie Chaplinem ale nie tylko. Kiedy na początku XX wieku kojarzone były wyłącznie ze strojem roboczym tak w drugiej połowie XX wieku zaczęły wkradać się do mody. Kolorowe lata 60. kiedy rozwija się pop kultura, dziewczyny mdleją na widok Beatlesów i chcą wyglądać jak Twiggy. Rozkloszowane sukienki midi zastępują krótkie sukienki mini. Następuję kolejna rewolucja w modzie! Następna dekada i lata 70, wywraca ponownie wszystko do góry nogami. Dziewczyny przerzucają się na sukienki maxi i częściej sięgają po spodnie w tym i właśnie ogrodniczki. Stały się znakiem rozpoznawczym francuskiego komika Coluche, który występował w nich na scenie.

W latach osiemdziesiątych pojawiła się moda na jeans, który w latach 90. połączył się z ogrodniczkami i stworzył jeden z popularniejszych trendów tej dekady! Nosiła je Księżna Diana, Jennifer Aniston, Lisa Kudrow i Courtney Cox w serialu Przyjaciele, Eminem, Sarah Jessica Parker czy Britney Spears. Ikony laT 90. wypromowały ten trend, który co jakiś czas do nas wraca. Obecnie w ogrodniczkach chodzą celebryci i aktorzy młodego pokolenia.

Stylizacja

Za ogrodniczkami rozglądałam się kilka lat. Moja figura ma to do siebie, że różnica miedzy talią a biodrami jest spora. Zatem kiedy mierzyłam ogrodniczki w rozmiarze 42 leżały idealnie na udach ale odstawały w talii. Pomyślałam sobie ok, nie dla psa kiełbasa! Aż do tegorocznej jesieni, kiedy zupełnym przypadkiem wstąpiłam do sklepu CA. Jeszcze kilka lat temu był on dla mnie sklepem, który omijałam szerokim łukiem ze względu na słabe kolekcje. Jak bardzo się zdziwiłam kiedy na wieszaku znalazłam brązowe ogrodniczki, które w rozmiarze 38 leżały na mnie idealnie! Do zdjęć zestawiłam je z mega milusim swetrem w liście, cieżkimi botkami i ofc kapeluszem. Jeśli chodzi o sylwetkę idealną do ogrodniczek? Taka nie istnieje wszystko zależy od kroju i idywidualnej figury każdej z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *