Pepitka.

wpis w: Bez kategorii | 0
Pepitka(pied-de-poule) inaczej „psi ząb” lub „kurza stopka” potrafi być elegancka, casualowa, sportowa, lub ekstrawagancka. Odgrywa bardzo ważną role w designie i modzie, z pozoru bardzo prosty print potrafi przerodzić się w coś niezwykłego.
Pepitka wywodzi się z XVII wieku ze szkockich tweedowych pledów(wełniane koce używane jako okrycie wierzchnie). Kiedy ubrania w „psi ząb” rozpowszechniły się wśród ludności klasy wyższej wciąż były dość nieformalne. Na salony weszły dopiero za sprawą Księcia Walii, który z szacunku do swojej tradycji zaczął oficjalnie pokazywać się w garniturach w tweedową kratę.
Największy rozkwit popularności „pied-de-poule” przypadł na lata 20-te i trwał aż do lat 50-tych XX wieku. Pepitka zaczęła  być kojarzona z elegancją i wyższą klasą. W 1947 perfumy „Miss Dior” miały specjalnie zaprojektowane pudełko z tą charakterystyczną kratką. Pepitka była jednym z ukochanych wzorów Coco Chanel.
W latach 60-tych projektant Geoffrey Beene zrobił coś, czego do tej pory nie było: pokolorował pepitkę. Połączył zgaszoną czerń z subtelną lawendą, butelkową zielenią i karmelem. Pokazał, że pepitka nie oznacza tylko elegancji, może również być zabawna, wesoła kolorowa!
W przypadku kolekcji jesiennej 2009/2010 roku Alexander McQueen wprowadza zupełnie nową jakość pepitki, zmienia ją na coś ekstrawaganckiego i zaskakująco dziwnego.
Ja mam na sobie sukienkę marki Livia Clue z rękawem 3/4 i rozkloszowanym dołem. Elegancką górę przełamałam różowymi butami Nike Roshe Run, które kolorystyką pasowały do mojego rowera – Landrynki. 🙂
rower1 rower2 rower3 rower5 rower6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *