Turkus – kolor lata?

wpis w: Bez kategorii | 0

Kolejna magiczna sesja i kolejna okazja aby w nietypowy sposób porozmawiać o modzie. Turkus – co symbolizuje, z czym go łączyć, czy jest modny, kiedy go nosić oraz czy pasuje każdemu? Na te wszystkie pytania odpowiem w dzisiejszym wpisie!

Turkus – symbolizm

Nazwa koloru turkus wzięła swoją nazwę od kamienia o tej samej nazwie, który był szalenie ceniony na przestrzeni wieków. Starożytny Egipt, Mezopotamia, imperium Azteków, Chin czy Persji. To własnie dla tych ostatnich kamień ten był narodowym symbolem. Używali ich do wszystkiego począwszy od biżuterii kończąc na ozdabianiu nim świątyni. Dziś turkus najbardziej kojarzy się z Egiptem, gdzie do dziś możemy kupić skarabeusze wykonane właśnie z turkusu. W starożytności Egipcjanie ozdabiali nim sarkofagi oddając w ten sposób hołd poległym władcom i ważnym osobistością. Rdzenni Amerykanie nazwani przez Krzysztofa Kolumba Indianami również czerpali z dobrodziejstw turkusu.

W pop kulturze możemy zetknąć się z przemycanymi symbolami turkusu. W bajce Disneya o rdzennych Amerykanach księżniczka Pocahontas ma na szyi turkusowy naszyjnik. Idąc za ciosem w Alladynie, Jasmina,(moja dzisiejsza inspiracja) księżniczka krajów muzułmańskich ubrana jest od stóp do głów w kolor turkusowy. Kiedy kamień symbolizuje oczyszczenie, hojność, szczerość oddanie to sam kolor symbolizuje spokój, równowagę, stabilność i harmonię.

Turkus – z czym go łączyć

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. Jak wyżej wspomniałam turkus ma właściwości kojące i uspokajające. Ten kolor to połączenie odcieni zieleni z błękitem. Często, mówiąc o morzu czy oceanie używamy sformułowania turkusowe. Kolor zielony również symbolizuje spokój – nie przez przypadek szpitale są często malowane na zielono. Żeby dodać pacjentowi otuchy i spokoju. Niebieski – symbolizuje równowagę i harmonię. Nie ma nic bardziej kojącego niż obserwowanie błękitnego nieba lub szumiącego morza. O symbolice już dokładnie porozmawialiśmy zatem przyszła pora na pytanie z czym ten turkus połączyć?

Najpopularniejszym z połączeń jest dobrze znany fotografom oraz filmowcą teal and orange czyli w dosłownym tłumaczeniu zielononiebieski(turkus) z pomarańczem. Kocham ten pakiet i mówiłam Wam o nim nieco więcej w jednym z poprzednich wpisów (znajdziesz go TUTAJ!) Jeśli nie jesteś fanką color blocking (w dużym skrócie zestawienia ze sobą dość kontrastujących kolorów) możesz działać monochromatycznie (jeden kolor na przykład w różnych odcieniach barwowych) Możesz go łączyć z pokrewnym zielonym lub niebieskim.

Stylizacja

W swojej stylizacji postawiłam na mały mix. Outfit jest monochromatyczny – zarówno sukienka jak i opaska są w turkusowym kolorze. Złote dodatki subtelnie podkreślają całość. Kolor pomarańczowy wykorzystałam w lokalizacji. To piękne światło uzyskaliśmy dzięki zachodzącemu słońcu. Pustynny klimat wpasował się doskonale w postać Jasminy z krajów bliskiego wschodu.

sukienka – MOHITO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *